Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne?

Wiele osób nie ma pojęcia, ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne. W przypadku, gdy przysługuje nam ubezpieczenie obowiązkowe (np. podczas urlopu wychowawczego, czy też w okresie nauki), nie zastanawiamy się, jaki jest jego koszt. Ile kosztuje ubezpieczenie zdrowotne dobrowolne? Czy warto z niego skorzystać? Poniżej przedstawiono odpowiedzi na te pytania.

Koszt ubezpieczenia zdrowotnego

Koszt ubezpieczenia zdrowotnego zależy w dużej mierze od aktualnej płacy minimalnej. Jest to bowiem 9% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W trzecim kwartale 2018 roku jest to niecałe 430 zł.

Nawet, jeśli nie przysługuje nam ubezpieczenie obowiązkowe, to powinniśmy pomyśleć o wykupie ubezpieczenia dobrowolnego z dwóch względów. Po pierwsze dzięki niemu posiadamy dostęp do bezpłatnej opieki medycznej, czyli możemy np. nieodpłatnie udać się do lekarza rodzinnego. Ubezpieczenie obejmuje również hospitalizację, rehabilitację, a także wiele innych kwestii zdrowotnych.

Po drugie przerwa w ubezpieczeniu zdrowotnym generuje dodatkowe koszty. Dlaczego tak jest? Wszystko opisano poniżej.

Przerwa w ubezpieczeniu zdrowotnym

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zabezpiecza się przed osobami, które mogą wykorzystywać darmową pomoc medyczną tylko w nagłych przypadkach. Z tego względu za okres bez ubezpieczenia będziemy musieli zapłacić przy ponownym przystąpieniu do ubezpieczenia. Im dłuższa była przerwa, tym większa kwota do zapłaty. ZUS chce w taki sposób uchronić się przed osobami, które opłacałyby składki zdrowotne tylko w okresie leczenia, natomiast po jego zakończeniu rezygnowaliby z ubezpieczenia. Warto wiedzieć, że od 1 stycznia 2018 nie można przystąpić do ubezpieczenia bez uregulowania wszystkich należności. W pierwszej kolejności opłacane są najstarsze zadłużenia. Dopiero na końcu można opłacić składkę bieżącą.

Ile kosztuje przerwa w ubezpieczeniu zdrowotnym?

Jeśli przerwa nie trwała dłużej niż 3 miesiące, to nie zostaniemy obciążeniu dodatkowymi kosztami. W przypadku braku ubezpieczenia zdrowotnego od 3 miesięcy do roku koszt wynosi 20% dochodów (przyjętych, jako podstawa składki). Przerwa od 1 roku do 2 lat kosztuje 50% dochodów. Jeśli nie byliśmy ubezpieczeni od 2 do 5 lat, to zapłacimy kwotę w wysokości 100% dochodów. Przerwa od 5 do 10 lat generuje koszt w wysokości 150% dochodów. Po wyżej 10 lat jest to 200% dochodów.

Opłaty za przerwę w ubezpieczeniu zdrowotnym nie należą do niskich, więc warto o tym pamiętać. Dla przykładu – za przerwę powyżej 10 lat zapłacimy kwotę nie mniejszą, niż 9479,82 zł.

Polecamy również ten artykuł temat ubezpieczeń zdrowotnych z serwisu Kapitalni.org: https://kapitalni.org/pl/artykuly/prywatne-ubezpieczenie-zdrowotne-i-medyczne-jak-wybrac-ile-moze-kosztowac-i-czy-mozna-na-nim-zaoszczedzic,73,86

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*