Praca po studiach

Zaraz po ukończeniu studiów towarzyszy nam zazwyczaj duże podniecenie i emocje związane z tym, że będziemy podejmować swoją pierwszą, prawdziwą pracę. Oczywiście studenci podczas trwania nauki często dorabiają sobie w weekendy, ale zazwyczaj są to krótkie i dorywcze prace niemające nic wspólnego z zatrudnieniem w korporacji. Do rozmowy kwalifikacyjnej warto się odpowiednio przygotować i przede wszystkim jak najmniej się stresować. Stres może być dla nas złym doradcą i możemy się zachowywać nienaturalnie.

Tworzenie CV

Oczywiście łatwo powiedzieć, a zdecydowanie ciężej zrobić i wiele osób właśnie przez stres odpada na etapie rekrutacji i nie dostaje wymarzonej pracy. Kiedy jednak uda nam się już zwalczyć niepotrzebne emocje będziemy musieli stworzyć CV, które przyda nam się aby w ogóle mogło dojść do spotkania z naszym potencjalnym pracodawcą. Poza przyniesieniem CV warto schludnie się ubrać i zadbać o swój wygląd zewnętrzny, co na pewno stanie się naszym dodatkowym walorem w walce o interesującą nas posadę.

Wzór CV

Podczas wypełniania CV i szukania odpowiedniego z nich warto wiedzieć o tym, że na wielu stronach znajduje się darmowy wzór curriculum vitae, dzięki któremu nie będziemy tracić cennego czasu na zastanawianie się w jaki sposób je w pełni stworzyć. Potrzebujemy tylko edytować CV na danej stronie i wypełnić je swoimi dotychczasowymi dokonaniami. Warto umieścić w nim informacje dotyczące ukończonych szkół i studiów, dotychczasowego doświadczenia, a także zainteresowań (co może pomóc naszemu pracodawcy w sprecyzowaniu stanowiska dla nas).

Szczerość i uśmiech

Podczas rozmowy i aplikowania o pracę powinniśmy być szczerzy i nie zatajać o nas żadnych faktów, które mogą po czasie wyjść na jaw i sprawić, że staniemy się niezbyt godni zaufania. Wiele osób uzupełnia CV nieprawdziwymi danymi, które szefowie mogą bardzo szybko zweryfikować. Kłamstwo ma krótkie nogi, dlatego też szczerością, uśmiechem i otwartością warto zbudować świetne relację nie tylko z szefem, ale także z pozostałymi pracownikami w firmie.

Pierwsze dni w firmie

Pierwsze dni w pracy zaraz po zakończeniu wieloletnich studiów mogą być dla nas lekkim szokiem, ale warto mieć na uwadze fakt, że już po pewnym czasie uda nam się przestawić i zaadoptować do nowych zajęć i poznawanych z każdym dniem pracowników. W zdecydowanej większości prac trafiamy na ludzi, którzy nie chcą kopać pod nami dołków i starają się nam pomóc podczas pierwszych dni w nowym miejscu zatrudnienia, kiedy czujemy się jeszcze trochę nieswojo.

Related Post

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*