Młode mamy chroni prawo, nie bój się pozostać na urlopie

Jeśli ciężarna kobieta jest zatrudniona w ramach umowy o pracę, przysługuje jej urlop macierzyński. Do dyspozycji ma aż kilkadziesiąt tygodni braku obowiązku podjęcia pracy po porodzie. Wystarczy złożyć stosowny wniosek do pracodawcy w odpowiednim terminie, aby móc poświęcić wolny czas na powrót do sił i na opiekę nad małą pociechą. Co więcej, wnioskować można również o jego przedłużenie w postaci urlopu rodzicielskiego.

To musisz wiedzieć przed wnioskowaniem o urlop macierzyński

Wiele kobiet martwi się tym, że po zajściu w ciążę, nie będą miały już do czego wracać po urlopie macierzyńskim, o którym więcej przeczytasz w Kapitalni.org. Nie ma się jednak czego obawiać, gdyż ciężarnej kobiecie przysługują specjalne prawa. Po urodzeniu dziecka młode mamy są chronione prawnie. W przypadku jednego dziecka na urlopie przebywać można maksymalnie do dwudziestu tygodni. Okres ten wydłuża się, jeśli przy jednym porodzie na świat przyjdą bliźnięta. Zasada jest prosta – im więcej potomków, tym więcej tygodni urlopu. Przy pięciorgu dzieci i więcej mówić można o 37 tygodniach urlopu. Kobieta może, ale nie musi wykorzystać do maksimum przyznany jej prawnie urlop. Obowiązkowych jest czternaście tygodni, a z sześciu można zrezygnować i wrócić wcześniej do pracy. Co więcej, te pozostałe dni urlopu mogą zostać przekazane ojcu. Ważne będzie to, aby pracownica miała już wykorzystanych co najmniej czternaście tygodni.

Dodatkowymi dniami wolnymi są te dotyczące urlopu rodzicielskiego, co w sumie daje 52 tygodnie przy wydaniu na świat jednego dziecka i 54 tygodnie przy ciąży mnogiej. Jeśli zajdzie taka potrzeba, to z urlopu macierzyńskiego może skorzystać już ciężarna kobieta, czyli przed urodzeniem dziecka. Mowa jest tutaj o maksymalnie sześciu tygodniach przed planowaną datą porodu, nie wcześniej. Zarówno na urlopie rodzicielskim, jak i macierzyńskim, przysługuje zasiłek macierzyński. Jego wysokość wynosi sto procent wynagrodzenia, ale tylko przez pierwsze dwadzieścia tygodni urlopu, po czym zmniejsza się do 60%. Istnieje też opcja zadeklarowania całorocznego pozostania z podopiecznym po porodzie i wtedy młodej mamie przysługuje 80% zasiłku.

Related Post

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*