Jak zarejestrować auto?

O ile kupno samochodu to przyjemność, to już załatwianie wszelkich formalności, by móc się nim poruszać po drogach już niekoniecznie. Mnóstwo papierków, kolejki w urzędach, opłaty. Niestety cała biurokracja jest niezbędna, by móc poruszać się samochodem po polskich drogach.

Ile czasu na rejestrację?

Aby zarejestrować samochód należy udać się do wydziału komunikacji w ciągu 30 dni od daty sporządzenia umowy kupna/sprzedaży. Zazwyczaj drobne opóźnienie nie spowoduje żadnych konsekwencji prawnych i finansowych, jednak już Urząd Skarbowy nie podchodzi tak przychylnie do uchylania się od uiszczenia podatku od czynności cywilnoprawnych. W związku z tym lepiej dopilnować dwutygodniowego terminu na opłatę podatku i zgłosić się do Urzędu Skarbowego. Aby skrócić wizytę w urzędzie warto wcześniej pobrać wszystkie druki i wypełnić wszystko w domu.

Ile to kosztuje?

Pełny koszt rejestracji samochodu to oczywiście także dodatkowe wydatki. Zazwyczaj to 180,50 zł. Jednak sumę można obniżyć, jeśli samochód do tej pory był zarejestrowany w tym samym powiecie. Wystarczy pozostawić stare tablice rejestracyjne, by obniżyć koszty do 81 zł. Jeśli właściciel chce mieć własną tablicę rejestracyjną, musi liczyć się z kwotą 1000 zł.

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku auta sprowadzonego z zagranicy. Tutaj dodatkowo należy opłacić akcyzę, która wynosi 3,1 procent od samochodu o pojemności do 2000 cm3 oraz 18,6 procent dla aut z mocniejszym silnikiem. Ponadto należy przetłumaczyć całą dokumentację na język polski, a to z reguły kwota 200 zł. Rejestracja auta z zagranicy to kwota 256 zł. Auta sprowadzone spoza krajów Unii Europejskiej dodatkowo muszą mieć opłacone cło.

Dokumentacja

Do wydziału komunikacji należy udać się z kompletem dokumentów. Oto lista:

– wniosek;

– dowód własności pojazdu;

– aktualny dowód rejestracyjny;

– polisa OC do wglądu;

– ważne badanie techniczne;

– kartę pojazdu (jeśli była wydana);

– dowód tożsamości;

– aktualne tablice rejestracyjne;

Formalności są niezbędne i obowiązkowe. W przeciwnym razie należy liczyć się z karami finansowymi.

Related Post

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*